Plán obnovy vs Elektromobilita

plan obnovy

Pred pár dňami bol schválený tzv. Plán obnovy a odolnosti SR, pričom najväčšia časť zo 6 miliardového balíka peňazí pôjde na podporu zelenej ekonomiky. Slovenskej elektromobilite sa pritom ušlo 51 mil. €.

Zelená ekonomika na Slovensku bude v rámci Plánu obnovy podporená sumou 2,3 mld. €. Z toho 801 mil. € poputuje do oblasti udržateľnej dopravy. Tieto peniaze budú použité napríklad na modernizáciu železničných tratí (vrátane ich elektrifikácie), cyklistickú infraštruktúru (napr. 200 km cyklotrás), ekologickú nákladnú dopravu či infraštruktúru pre alternatívne pohony.

Aktuálne Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) informuje, že schválený plán z hľadiska politík a reforiem okrem iného zahŕňa zdanenie emisií CO2 a negatívnych externalít v rámci automobilov, „právo na nabíjací bod“, inteligentné tarify a investície do kapacity distribučnej sústavy či „balík nových politík pre dlhodobú podporu alternatívnych pohonov“.

Čo sa týka infraštruktúry pre automobily s alternatívnym pohonom, vďaka Plánu obnovy má vzniknúť na Slovensku viac ako 2 600 AC nabíjacích staníc (v rámci podpory miest a podnikateľov), 500 rýchlonabíjacích staníc (v rámci podpory miest a podnikateľov), 228 ultrarýchlych nabíjacích staníc (v rámci diaľnic) a 3 vodíkové stanice. To pritom podľa SEVA zhltne spomínaných 51 mil. €.

Podľa podmienok Plánu obnovy, plánované reformy a investície musia byť implementované do konca júna 2026, takže naša nabíjacia infraštruktúra by mala byť vďaka tomu bohatšia o vyše 3 328 nabíjacích staníc pre elektromobily či plug-in hybridy za niečo viac ako 5 rokov.

Na dotácie si počkáme

Na záver pre istotu uvádzame, že chystané dotácie na nákup elektromobilov nebudú financované z balíka vyčleneného pre Plán obnovy. Nový dotačný program chce MH SR podporiť vďaka eurofondom pre obdobie rokov 2021 až 2027. Z tohto dôvodu nebude môcť byť nová výzva vypísaná skôr ako koncom tohto roka, uviedol v decembri minister hospodárstva Richard Sulík.

Zdroj: teslamagazin.sk

Leave a comment